En Büyük Yelkenli Tekneler

İşte Dünya' nın En Büyük 5 Yelkenli Teknesi

1- Sea Cloud isimli yelkenli tekne tam tamına 109,5 metre uzunluğa sahiptir. New York' lu bir borsacı olan Edward Francis Hutton tarafından 1931 yılında yaptırıldı. Tekne 2. Dünya Savaşı sırasında Amerikan Sahil Güvenliği için devriye görevi yapmıştır.

seacloud

 

2- EOS isimli yelkenli tekne de Dünya' nın en büyük yelkenli tekneleri arasında yer almaktadır ve boyu tam olarak 92,92 metredir. EOS Yelkenlisi Almanya' da yapıldı ve 2006 yılında Bremen' de denize indirildi. Teknenin genişliği ise 13,5 metredir. Fiyatı 150 Milyon Doların üzerinde olan yelkenli iki adet 2.333 beygirlik motora sahiptir.

 

eos

 

 

3- ATHENA ismine sahip bu yelkenli tekne de 90 metre uzunluğu ile dünyanın en büyük yelkenli tekneleri arasında kendisine yer buluyor. Athena isimli yelkenli 3 adet yelken direğine sahiptir ve fiyatı  95 Milyon Doların üzerindedir. 2004 yılında ShowBoats International Award’da 40 metre üzeri en iyi yelkenli yat  ödülünü kazanmıştı. Gövdesi ve üst binası Alustar malzemeden inşa edilen yatın genişliği 12,20 metredir. Tekne 18 mürettebat ve beş kamarasıyla 10 konuk kapasiteli. Athena iki adet 2 bin beygirlik Caterpillar motorla en yüksek 18,9 knot hıza ulaşıyor.

athena

 

4- Sıradaki teknenin adı MALTESE FALCON bu devasa yelkenli tekne de tam 88 metre uzunluğa sahip ve tabiki dünyanın en büyük yelkenlileri arasında kendisine yer buluyor. Bu büyük yelkenli tekne İstanbul Tuzla' da bulunan tershane de yapıldı. 2006 yılında su ile buluşan yelkenli 3 direğe sahip. II. Dünya Savaşı sonrası Almanya’da geliştirilen bu proje, yatın sahibi Thomas Perkins’in isteğiyle gemi inşa mühendisi Gerry Dijkstra tarafından Malta Şahini için yeniden yaratıldı. Bu arma donanımı sayesinde teknenin toplam 2 bin 400 metrekarelik 15 yelkeni kontrol paneli üzerinden sadece üç komutla idare ediliyor: Yelkeni bas, yelkeni topla ve dur.

falcoon

 

5- Sıradaki teknenin adı M5 ve uzunluğu tam tamına 75,22 metredir. Tek direkli ve sloop armalı yelkenli İngiliz Vosper Thornycroft tersanesi tarafından inşa edilmiş ve 2004’te suya indirilmişti. 75,22 metrelik M5 şimdiye kadar inşa edilen en büyük tek direkli yelkenli olmasıyla da öne çıkıyor.  

m5