Antalya ‘Altın Portakal Yat Limanı’na onay çıktı

Antalya Milletvekili adayı Mevlüt Çavuşoğlu, 1 Kasım seçimlerine giderken kent için projeleri de anlattığı buluşmada, Antalya’da ‘Altın Portakal’ adıyla planlanan yat limanının onayının çıktığını söyledi.

Konyaaltı Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (KONYSİAD) bir otelde düzenlendiği kahvaltının konuğu olan Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin istikrarı ve güvenliğinin her şeyin üstünde geldiğini söyledi. Bu noktada terörün her türlüsünü lanetlediğini belirten Çavuşoğlu, “Terörün iyisi kötüsü olmaz. Irkı, dini, mezhebi, bölgesi olmaz. Terörün laiki, radikali de olmaz. Hangi amaçla kurulursa kurulsun, kimi hedef alırsa alsın terörün ve teröristlerin hepsi lanetlidir ve mücadele edilmesi gerekir” diye konuştu.

Amaç ülkenin istikrarı

Türkiye’nin terörle kararlı mücadeleden yana olduğunu, bunun demokratikleşme ve özgürlükler alanının daraltılması anlamına gelmediğinin altını çizen Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

“Son birkaç ayda Türkiye’ye yönelik terör saldırılarının arttığını görüyoruz. Bunun bir tesadüf olmadığını da biliyoruz. DAEŞ terör örgütünün Türkiye’ye saldırması, PKK terör örgütünün başta polis ve askerlerimizi şehit etmesiyle başlayan saldırıların artması ve en son Ankara’daki canlı bomba saldırıları. İki canlı bomba olduğu ifade edildi. Ama kim yaparsa yapsın, terörle her türlü mücadeleyi sürdürmek lazım. Bu terör eylemlerinin amacı, Türkiye’nin istikrarını bozmaktır. Türkiye Cumhuriyeti olarak zor badireler atlattık, ama hepsinin üstünden geldik. Böylesi durumda her zamankinden daha fazla birlik, beraberlik ve kardeşliğimizi pekiştirmemiz lazım. Şu anda Türkiye’nin sergilediği tutum da budur.”

‘Ateş çemberinden çıktık’

Birlik ve beraberlik içinde olunduğu sürece terör dahil hiçbir gücün Türkiye’yi sarsamayacağını, istikrarı zedelemeyeceğini belirten Çavuşoğlu, Türkiye’nin zorlu bir coğrafyada, ateş çemberi içinde olduğunun bir gerçek olarak ortada durduğunu söyledi. Bu ortam içinde Türkiye’nin istikrarını koruduğunu, ekonomik büyümesini devam ettirdiğini aktaran Çavuşoğlu, “Hükümetimizin kararlı politikaları ve duruşuyla Türkiye, insanımızı, ülkemizi etkileyen krizlerin, ateş çemberinin negatif yansımaları karşısında hem güvenliğini hem de ekonomik istikrarını azami şekilde korumuştur” diye konuştu.

Avrupa 150 bin mülteciyle sallanıyor

Mevlüt Çavuşoğlu, etrafı bugün yönetilemeyen ülkelerle çevrili Türkiye’nin, 2 milyonun üzerinde mülteciye ev sahipliği yaptığına da dikkat çekerek, “Avrupa 150 bin mülteciye ulaşınca büyük panik yaşamaya, sarsılmaya başladı. Bu sorunun çözümü ve yükün paylaşımı konusunda 5 senedir birlikte hareket etseydik, ne terör, ne DAEŞ, ne de bu kadar insan evini, yaşadığı şehri ve ülkesini terk etmek zorunda kalırdı” dedi.

Yeni yat limanına onay çıktı

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili adayı Çavuşoğlu, 1 Kasım seçimlerine giderken kent için projeleri de anlattığı buluşmada, Antalya’da ‘Altın Portakal’ adıyla planlanan yat limanının onayının çıktığını söyledi. Konuyla ilgili olumlu haberi dün Milli Savunma Bakanı’ndan aldıklarını aktaran Çavuşoğlu, ayrıca İzmir- Antalya arası hızlı tren ve otoyoluna Çinli işadamlarının çok ilgi gösterdiğini söyledi, konuyla ilgili gelişmeleri ilerleyen günlerde paylaşacağını aktardı.

Turizmde daha da büyüyeceğiz

Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin son 25 yılda turizmde çok büyüdüğüne işaret ederek, şunları söyledi: ‘’Antalya’ya 3 milyon turist geliyordu, bugün 13 milyon turist geliyor. Türkiye turizmden 8 milyar dolar gelir elde ederken bugün 33 milyar dolar gelir elde eder hale geldi. Hedef 2023 yılında 50 milyon turist ve 50 milyar dolar gelirdir. Türkiye bunu başarır.  Antalya’da bu hedeflere ulaşır. Ancak bunun için alt yapısının yapılması, kolay ulaşımın sağlanması, albenisi olması gerekiyor. Antalya’nın her türlü alt yapısı tamamlanıyor. Köprüler, otoyolları, yollar yapılıyor. Kurvaziyer limanı ve yeni yat limanları yapılacak. Gazipaşa’dan Kaş ilçesine kadar duble yollar yapılacak. Antalya’nın Anadolu’ya açılan yollarını duble yollarla birleştireceğiz. Antalya’ya hızlı tren gelecek. Proje çalışmaları sürüyor. 2019 yılına kadar yapılması planlanıyor.

Antalya’nın iki havaalanı var. Kaş bölgesine de bir havaalanı yapılması için fizibilite çalışmaları sürüyor. 3 yer belirlendi. Antalya’ya 20 milyon turistin gelmesini istiyorsak Antalya’nın albenisini artırmalıyız. Bunun için çalışmalarımızı yoğunlaştırdık. Kongre turizmine önem veriyoruz. Şu anda Antalya’da 3 adet büyük kongre merkezi inşa ediliyor. Antalya’nın kış turizminden daha fazla pay alması içinde çalışıyoruz.

Antalya’nın en büyük projesi Boğaçayı projesidir. Boğaçayı projesi mega projedir. Bunu devletle işbirliği içinde yapacağız.’’

İlgili Terimler :